آغاز داوری ۵۳ طرح مفهومی در پنجمین چالش نوآوری نانو

آغاز داوری ۵۳ طرح مفهومی در پنجمین چالش نوآوری نانو

با اعلام فراخوان پنجمین چالش نوآوری نانو داوری ۵۳ طرح مفهومی در حوزه‌های تشخیص زودهنگام سرطان، توالی‌سنجی DNA و تشخیص آنی بیماری‌های واگیردار آغاز شده است.

حسگر

به گزارش ایسنا، با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح در پنجمین چالش نوآوری نانو، ۵۳ طرح مفهومی از سوی پژوهشگران، فناوران، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان ارسال شد.

این چالش که از سوی کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو و با همکاری شرکت نوآوران فناوری‌های همگرای شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو برگزار می‌شود، به دنبال توسعه کسب‌وکارهایی در حوزه تشخیص آنی عوامل یا نشانگرهای زیستی برپایه فناوری نانو است.

بر این اساس، این رویداد در سه حوزه شناسایی نشانگرهای زیستی برای تشخیص زود هنگام سرطان، توالی‌سنجی DNA به منظور تعیین عیوب ژنتیکی و تشخیص آنی بیماری‌های واگیردار برگزار می‌شود.

در این راستا برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این موضوع با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در قالب یک رقابت فناورانه با عنوان چالش نوآوری توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی به فراخوان گذاشته شد.

از ۵۳ طرح مفهومی ارسال شده بیش از ۳۰ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. 

از نظر رشته تحصیلی، بیشترین شرکت ‌کنندگان از رشته‌های شیمی، علوم‌زیستی و پزشکی و ۲۰ درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پژوهشی سطح کشور بوده است.

علاوه بر آن نیمی از شرکت‌کنندگان در چالش نوآوری، توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی را دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا و پسادکتری تشکیل می‌دهند.

با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح، فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران پنجمین چالش نوآوری فناوری نانو آغاز شده است.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته به منتخبان مرحله اول چالش نوآوری «توسعه روش‌های تشخیص آنی پزشکی مبتنی بر نانوحسگرهای زیستی» هرکدام ۵۰ میلیون ریال کمک هزینه ساخت نمونه آزمایشگاهی و ۳۰ میلیون ریال تسهیلات آزمایشگاهی (برای خرید ملزومات یا استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی) از سوی ستاد توسعه فناوری نانو تعلق خواهد گرفت و برندگان راهی مرحله دوم خواهند شد. برگزیدگان مرحله نخست، دو ماه فرصت خواهند داشت تا یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح مفهومی خود ارائه دهند. در مرحله پایانی این چالش، به نفرات یا گروه‌های اول و دوم، از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به ترتیب ۱۰۰ و ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی اعطا خواهد شد.

انتهای پیام

Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *