جزئیات پذیرش بدون آزمون برگزیدگان علمی به کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری

مهمترین جزئیات شیوه نامه اجرایی ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای مقطع بالاتر اعلام شد براساس این آیین نامه برترین های هر رشته دانشگاهی می توانند برای ورود بدون کنکور به مقاطع بالاتر تحصیل اقدام کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، شیوه نامه اجرایی مربوط به ” آیین نامه ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر” مصوب وزارت علوم ابلاغ شد، این آیین نامه برای ورود بدون آزمون برگزیدگان علمی به مقاطع بالاتر قابل اجرا است.

متن کامل آیین نامه به شرح ذیل است:

شیوه نامه اجرایی

در راستای تسهیل در اجرای آیین نامه ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر شیوه نامه اجرایی به شرح زیر تدوین و ابلاغ می شود

همه دانش آموختگان دوره کاردانی پیوسته که حائز شرایط باشند می توانند در صورت موافقت دانشکده فنی و حرفه ای از تسهیلات آیین نامه پذیرش بدون آزمون صرفاً در آن دانشگاه بهره مند شوند.

صرفاً برای پذیرش در سال ۹۳-۹۲: گذراندن حداقل ۹۴ واحد درسی در پایان ۶ نیمسال تحصیلی مورد قبول است.

در خصوص رشته هایی که طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی در دوره کارشناسی پیوسته برای ۹ نیمسال و در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته برای ۹ نیمسال تدوین و تصویب شده است، دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته که پس از پایان ۷ نیمسال تحصیلی با گذراندن حداقل ۱۰۰ واحد درسی جزوه ده درصد برتر است و در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشجویی که پس از ۴ نیمسال تحصیلی رتبه اول است واجد شرایط استفاده از تحصیلات آیین نامه مذکور هستند.

پذیرش دانشجویان و دانش آموختگان دوره های مختلف روزانه، شبانه، غیردولتی، پیام نور، با رعایت تبصره ۴ و ۱۰ ماده ۲ و طبق جدول زیر انجام می شود.

دوره دانش آموختگی دوره معرفی
روازنه – شبانه همه دوره ها
پیام نور پیام نور، غیردولتِی، نیمه حضوری، مجازی، پردیس دانشگاهی و بین الملل
ویژه فرهنگیان ویژه فرهنگیان، پیام نور، مجازی، پردیس دانشگاهی و بین الملل
دانشگاه فرهنگیان همه دوره ها از غیر روزانه
غیرانتفاعی غیرانتفاعی، مجازی، پیام نور، نیمه حضوری، پردیس دانشگاهی و بین الملل
پردیسهای دانشگاهی و دوره های بین الملل غیردولتی، مجازی، پیام نور، پردیس دانشگاهی و بین الملل
نیمه حضوری نیمه حضوری
مجازی مجازی
علمی کاربردی (دوره ترمی) علمی کاربردی، غیردولتی، مجازی، پیام نور، پردیس دانشگاهی و بین الملل

چنانچه دانشجو از سوی سازمان سنجش برای پذیرش بدون آزمون به دانشگاه یا موسسه معرفی شود و به هر دلیل ثبت نام نکند، امکان استفاده مجدد از سهمیه بدون آزمون را نخواهند داشت.

نکات مشترک در بین تمام متقاضیان

دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای پذیرش بدون آزمون دانشجویان باید فراخوان پذیش خود را اعلام و طبق مفاد بند مذکور اقدام به بررسی مدارک و پذیرش کنند، بدیهی است اسامی پذیرفته شدگان باید توسط دانشگاهها برای صدور مجوز نهایی به سازمان سنجش اعلام شود.

ظرفیت پذیرش بدون آزمون در دکتری

دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مجازند حداکثر ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون نیمه متمرکز سازمان سنجش آموزش کشور در دوره دکتری خود در هریک از رشته محلها ( گرایشها ) را به پذیرش بدون آزمون اختصاص دهند که ۱۰ درصد با دانشجویان همان دانشگاه و ۱۰ درصد دوم با مشمولین سایر دانشگاهها تکمیل خواهد شد، بدیهی است ظرفیت مذکور مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون است.

چنانچه ۲۰ درصد مذکور یک نفر باشد، دانشگاه مجاز است یک نفر از دانشجویان خود و یک نفر از دانشجویان سایر دانشگاهها را پذیرش کند.

رتبه بندی در دوره کارشناسی ارشد با رعایت موارد زیر انجام می شود:

پس از گذشتن ۴ نیمسال تحصیلی از هر ورودی در هر کد رشته محل و با احتساب مجموعه ظرفیتهای دوره روزانه و شبانه رتبه بندی انجام می شود در خصوص رشته هایی که طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی در دوره کارشناسی ارشد برای ۵ نیمسال تدوین و تصویب شده است رتبه بندی پس از گذشتن ۵ نیمسال تحصیلی از هر ورودی در هر کد رشته محل انجام خواهد شد.
در صورتی که تعداد هر ورودی در هر کد رشته محل در دور کارشناسی ارشد تا ۵ نفر باشد، صرفاً رتبه اول، چنانچه ظرفیت بین ۶ تا ۱۰ نفر باشد، رتبه های اول و دوم برای تعداد ۱۱ نفر و بالاتر، رتبه های اول تا سوم معرفی خواهند شد.

نکات مربوط به دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد

دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد حداکثر تا سه سال پس از دانش آموختگی می توانند از تسهیلات پذیرش بدون آزمون برای ورود به دوره دکتری بهره مند شوند.
مقاله علمی پژوهشی دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد باید مستخرج از پایان نامه و همراه یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل باشد.
به منظور تسهیل در رتبه بندی دانشجویان نیمسال چهارم دوره کارشناسی ارشد رتبه بندی بدون احتساب نمره پایان نامه انجام می شود بدیهی است متقاضیان باید تا پایان شهریورماه سال تحصیلی و قبل از شروع دوره دکتری از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد خود با درجه عالی دفاع کرده باشد.
برای دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی ارشد نیمسال چهارم که پس از پایان همان نیمسال دانش آموخته می شوند ارائه مقاله الزامی نیست.
چنانچه متقاضی در دوره دکتری پذیرفته شود موظف است تا پایان سال اول دوره دکتری خود مجوز پذیرش یا چاپ یک مقاله علمی پژوهشی مستخرج از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد را ارائه کند.

Loading...
 • پذیرش دانشجو بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی
 • پذیرش دانشجوکاردانی به کارشناسی بدون کنکور
 • ابدون کنکور
 • کاردانی پزشکی بدون کنکور
 • پذیرش دانشجوکاردانی به کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی قم۹۴_۹۵
 • نتایج ابدون کنکور
 • کارشناسی ارشد بدون ازمون ورودی
 • رشته های ابدون کنکور دانشگاه ازاد کرمان ۹۴
 • سازمان سنجش ازمون ابدون کنکور مقطع کاردانی
 • ارشد دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور
 • دانش اموخته می تواند از سهمیه شاگرد اولی در ارشد بدون ازمون استفاده کند؟
 • دانشگاههای ازاد بدون کنکور کارشناسی ارشد۹۵
 • دانشگاههای مجازی ارشدودکتری
 • مهلت ثبت نام ابدون ازمون علمی کاربردی کاردانی به کارشناسی
 • علمی کازبزدی
 • زمان تکمیمل ظرفیت دانشگاه فزهنگیان کنکور ۹۳
 • شرایط پذیرش دانشجوکاردانی به کارشناسی فوریتهای پزشکی بدون کنکور
10 comments on “جزئیات پذیرش بدون آزمون برگزیدگان علمی به کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
 1. sara گفت:

  باسلام
  من سهمیه شاگرد اولی دارم طبق اطلاعیه سازمان سنجش تا تاریخ 5تیرماه باید درخواست استفاده ازسهمیه رو برای سنجش بفرستین. میخواستم بدونم تا اون موقع باید تمام نمرات ترم اخرم ثبت بشه ؟ مخصوصا” من که پروژه پایانیم به این زودیا تموم نمیشه!آخه گفته بودن برای شاگرد اولا معدل کل رو ملاک گزینش قرارمیدن.

 2. mehri گفت:

  باسلاممیخواستم بپرسم ببینم من اگه بخوام از رشته کاردانی it برای کارشناسی عمران بدون کنکور شرکت کنم کدوم دانشگاه ثبت نام میکنه.وکی میتونم ثبت نام و چجور ثبت نام کنم.مرسی

 3. حسين پاليزپيشه گفت:

  سلام اینجانب کارشناسی ارشد تاریخ وتمدن دارم می خواستم ادامه تحصیل بدم دکتری قبول نشدم راه دیگری وجود دارد؟

 4. FYM گفت:

  سلام
  اینکه گفتند تا سه سال یعد از فارغ تحصیلی یعنی چی؟ من فارغ التحصیل سال 90 هستم طبق شرایط بدون آزمون دانشگاه آزاد تا سال 93 به من اجازه شرکت میدهند. در حالیکه در اطلاعیه دانشگاههای دیگر فارغ التحصیلان سال 90 امسال سال آخریست که می توانند بدون آزمون در غالب برگزیدگان علمی شرکت کنند.
  ممنون می شوم راهنمایی کنید.

 5. محمد گفت:

  با سلام
  من دارای رزومه خیلی خوبی هستم ولی جزو 3 نفر ورودی خودم نشدم بنا به دلایلی. و سه نفر اول ورودی ما غیراز مقاله استخراجی از پایان نامه چیزی ندارن. من دارای 13 کتاب و 8 مقاله هستم، پژوهشگر برتر دانشکده شدم و …..
  میخواستم ببینم راهی وجود نداره که از شرایط بدون آزمون برای دکتری استفاده کنم و باید حتما با کنکور قبول بشم؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 6. طیبه گفت:

  به sara
  سارا جان کجا تو سایت سنجش نوشته باید 5تیر درخواست بدیدم. خانم من پیدا نکردم.
  راستی دوستان من شاگرد دوم کلاسمون هستم این نکته سازمان رو متوجه نشدم می شه توضیح بدید. (مدیر سایت) یعنی هر دانشگاه باید 1نفر از همون دانشگاه و 1نفر هم با مصاحبه بگیره؟ پس وقتی تو کلاس 14 نفره ما نفرات 1تا 3 می تونن درخواست بدن از این سه نفر 1نفر رو می گیرن یا هر 3 رو؟

 7. VAHIDEH گفت:

  سلام من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سال 1386 هستم که نفر اول با معدل بسیار بالا بودم و پارسال هم از دکترا قبول شدم ولی از مصاحبه افتادم .سوال من این است که چرا برای استفاده از دکترا بدون آزمون مدت زمان از هنگام فارغ التحصیلی گذاشته اند مگر ماها که چند سال قبل فارغ التحصیل شده ایم چه گناهی داریم که نمی توانیم از این شرایط استفاده کنیم .

 8. parima گفت:

  با سلام من 1 سال فارغ التحصیل شدم پایان نامم 20 شده و معدلم نزدیک 19 هست و 2 مقاله چاپ شده بین المللی و 2 مقاله علمی پژوهشی دارم میتوانم از شرایط بدون کنکور استفاده کنم خواهش می کنم راهنمایی کنید رشته من ارشد حقوق خصوصی است ممنونم

 9. عارفه امیریان چگنی گفت:

  سلام ببخشید جواب ازمون علمی کاربردی کاردانی به کارشناسی کی میاد ؟
  لطفا هرچه سریعتر جوابشو ایمیل کنید!

 10. میترا گفت:

  سلام چرا جواب نمیدید معدل من 16/75هست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *