توصیه‌های برای انتخاب رشته آزمون ارشد

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۹۲ از فردا (سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه)، نحوه انتخاب رشته داوطلبان را اعلام کرد.
حسین توکلی با اشاره به آغاز انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد از فردا از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org، گفت: داوطلبان با مطالعه دفترچه راهنمای آزمون نسبت به انتخاب کدرشته محل‌های مورد علاقه از دوره‌های روزانه،‌ نوبت دوم، نیمه حضوری، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی،‌ مراکز پیام‌نور، رشته‌های مجازی،‌ دوره‌های پردیس خودگردان و همچنین رشته‌های خاص و یا بورسیه حداکثر تا ۱۰۰ کد رشته محل انتخاب و به ترتیب علاقمندی در فرم انتخاب رشته درج کنند.
وی با بیان اینکه آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر رشته امتحانی اصلی در یکی از ۶۶ کد رشته امتحانی متقاضی شده‌اند، اگر با توجه به کارنامه اولیه در رشته امتحانی دوم مجاز به انتخاب رشته شده باشند، باید در آن رشته نیز انتخاب رشته کنند، تصریح کرد: البته برای این قبیل از داوطلبان فقط یک فرم انتخاب رشته در نظر گرفته شده است که باید در صورت تمایل کد رشته محل‌های رشته اصلی (رشته امتحانی اول) و کد رشته‌ محل‌های رشته بعدی (کد رشته امتحانی رشته دوم) را در همین یک فرم به ترتیب اولویت علاقه درج کنند.

دریافت رسید ۱۵ رقمی به معنای پایان انتخاب رشته ارشد ۹۲

وی افزود: هر داوطلب باید فرم انتخاب رشته را به صورت اینترنتی تکمیل و در صورت انجام صحیح انتخاب رشته رسید ۱۵ رقمی از طریق سایت در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد که نشانگر مراحل طی شده بوده و داوطلب باید آن را یادداشت کند، چنانچه داوطلبان به هر دلیل موفق به دریافت رسید انتخاب رشته نشوند، انتخاب رشته آنان در سایت سازمان ثبت نمی‌شود.
توکلی با اشاره به داوطللبان دارنده مدرک تحصیلی در رشته‌های گروه پزشکی، اظهارکرد: این دسته از داوطلبان، قبل از اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی توجه داشته باشند که باید از لحاظ طرح تعهد خدمت به وزارت بهداشت وضعیت خود را مشخص و منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.
وی افزود: همچنین دارندگان مدرک تحصیلی در رشته‌های دبیری باید قبل از اقدام به انتخاب رشته از لحاظ تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش وضعیت خود را مشخص کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به نحوه تصحیح اطلاعات، گفت: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته زمان ورود به محیط برنامه اینترنتی بندهایی را مشاهده می‌کنند که در صورت علامت‌گذاری یکی از این موارد، به آنها اجازه انتخاب رشته داده می‌شود، که بندهای مربوطه شامل: «معدل، رشته و محل تحصیل دوره کارشناسی مورد تایید است؟» و یا «معدل، رشته و محل تحصیل دوره کارشناسی مورد تایید نبوده و یا دارای مغایرت است؟»، بنابراین در صورتی که داوطلبان گزینه دوم را علامت گذاری کنند به آنها فقط یک بار اجازه اصلاح و ویرایش معدل داده می‌شود، بنابراین پس از ویرایش این موارد و تایید آنها اجازه انتخاب رشته به داوطلب داده نمی‌شود.
وی افزود: داوطلبان باید توجه داشته باشند، هر زمان مشخص شود که داوطلبان حقایقی را عمدا و سهوا کتمان کرده در هر مرحله که باشد از این آزمون و آزمون سال بعد محروم می‌شود.
به گفته توکلی، در سیستم انتخاب رشته که تا حدودی هوشمند پیش‌بینی شده در حد امکان خطاهای احتمالی داوطلبان را در زمان انتخاب رشته به آنها اطلاع می‌دهند، بنابراین چنانچه داوطلبی نسبت به رفع خطاهای داده شده اقدام نکند، انتخاب رشته وی کامل نشده و سیستم به این داوطلب رسید انتخاب رشته ۱۵ رقمی نمی‌دهد.

توصیه به مجازین برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۲

وی با تاکید بر اینکه تغییر رشته، تغییر گرایش و انتقال دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد در حیطه وظایف سازمان سنجش نبوده و هیچگونه اقدامی از سوی سازمان موثر نمی‌باشد، خاطرنشان کرد: به داوطلبان تاکید می‌شود در زمان انتخاب رشته دقت لازم را داشته باشند.
توکلی به داوطلبان توصیه کرد: قبل از اقدام به انتخاب رشته کد رشته محل‌های انتخابی خود را به ترتیب علاقه در فرم نمونه دفترچه راهنما تکمیل تا پس از مراجعه به سایت سازمان در مدت زمان کوتاهتر و خطای کمتر نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنند، چرا که برای داوطلبان زمان انتخاب رشته در اینترنت محدودیت زمانی وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه کدمحل‌های انتخابی مندرج در فرم انتخاب رشته اینترنتی پس از تکمیل و تایید نهایی و اتمام مهلت ویرایش به هیچ عنوان قابل تغییر و تعویض نیست، خاطرنشان کرد: آن دسته از داوطلبانی که در آزمون ارشد ۹۲ پذیرفته شوند و دارای مدرک کارشناسی غیر متناسب با رشته قبولی باشند، موظف به گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی مربوطه بوده و هزینه گروه پیش نیاز توسط دانشجو پرداخت می‌شود.

تقدم کدمحل‌های تحصیلی فقط نشانگر ترتیب علاقه داوطلب است

مشاور عالی سازمان سنجش افزود: از آنجایی که بر اساس نمره کل محاسبه شده برای هر یک از داوطلبان گزینش علمی انجام می‌گیرد، بنابراین ترتیب تقدم یا تاخیر کدهای محل تحصیل انتخابی توسط داوطلب هیچگونه تاثیر یا امتیازی در گزینش نهایی ندارد و منحصرا تقدم کدمحل‌های تحصیلی نشانگر ترتیب علاقه داوطلب به تحصیل در محل مربوطه می‌باشد.

 • انتخاب رشته مجازی ارشد
 • انتخاب رشته ی مجازی
 • انتخاب رشته مجازی کارشناسی ارشد
 • انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش
 • فرم انتخواب رشته ازادارشد
 • نحوه صحیح انتخاب رشته ارشد
 • انتخاب رشته ارشد رایگان اینترنتی
 • بااین رتبه ارشدادبیات کجاقبول میشم؟
 • مشاوره انتخاب رشته ارشد حسابداری
 • تخمین قبولی کارشناسی ارشد رشته معماری
 • دانشگا پیامنور ارشد گرمسار
 • نحوه صحیح انتخاب رشته
 • نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد باتوجه به رتبه
 • کنکور کارشناسی ارشد رشته حسابداری با رتبه ۴۰۰۰ کجا قبول میشه
 • رشته مجازی ارشد
 • سایت تخمین رشته ارشدرایگان
 • توصیه های جدیددرموردانتخاب رشته ۹۲
 • فرم انتخاب رشته مجازی
 • تخمینقبولی در کدام رشته
 • ایاسازمان سنجش زمانی برای ویرایش انتخاب رشته دارد
 • انتخاب رشته ی مجازی سازمان سنجش
 • انتخاب رشته با توجه به رتبه
 • تخمین قبولی ارشد با رتبه
 • انتخاب رشته مجازی
 • انتخاب کد رشته ارشد دانشگاه ازاد به ترتیب یه خیر
 • انتخاب رشته ی مجازی ارشد
 • با رتبه کجا قبول میشم؟ ارشد ادبیات
 • انتخاب رشته آزمایشی ارشد
 • انتخاب رشته ارشد مجازی
 • آیا در انتخاب رشته ارشد

برای از دست ندادن جدیدترین اطلاعیه ها و آخرین اخبار آزمون دانشگاه آزاد ، وزارت بهداشت و کنکور سازمان سنجش ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید :

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

25 Responses

 1. باسلام و عرض خسته نباشی
  رتبه ارشدحسابداری امسالم شده ۱۳۵۸، و معدلم ۱۷/۱۷ هست، و کارشناسی دانشجوی پیام نور بودم، به نظرتون کجا ممکنه قبول بشم؟ اصلاً امید هست به قبولیم بنظرتون؟

  منتظرتونم ممنون

 2. سلام.میخواستم بدونم با معدل ۱۳٫۸ میشه ارشد بدون کنکور ثبت نام کرد.

 3. با سلام رتبه ارشد امسال من ۴۱۶۸رشته حسابداری شده است .امیدی به قبولی من هست ؟ممنون

 4. با سلام – رتبه من در آزمون مهندسی کشاورزی گرایش توسعه روستایی ۶۵ شده است معدل کارشناسی ۵۰/۱۴ است ضمنا شاغل در جهادکشاورزی اصفهان هستم برای تعیین رشته والویت درست توصیه بفرمایید.

 5. باسلام-با رتبه من در ارشد ادبیات عرب۱۰۱۰شده بنظرتون در روزانه قبول میشم یا اصلا بنظرتون کجا ثبت نام کنم قبول میشم-لطفا توصیه بفرمایید

 6. سلام وخسته نباشید.من رشته ی کشاورزی می خونم وارشد رشته ی اصلاح نباتات با رتبه ی ۶۲۸ مجاز شدم واین رشته رو خیلی دوست دارم می خواستم بدونم ایا می تونم با این رتبه تو یک دانشگاه خوب قبول بشم واینکه آخرین رتبه مجاز در رشته های غیر از پیام نور وغیرانتفاعی در این رشته ۳۹۳۱می باشد.ممنون میشم از راهنماییتون.

 7. سلام.رتبه من رشته مدیریت اجرایی ۵۵۰۰ومعدلم ۱۴٫۶۳است.شانس قبولی دانشگاه پیام نورکرج یاتهرانودارم لطفاراهنماییم کنید

 8. بارتبه۶۳۵ کشوری در رشته بیماری شناسی گیاهی درکدام دانشگاه و شهر میشه قبول شد؟

 9. سلام من رتبه ۳۰۵ رشته علوم تربینی ١ مجاز شده أم آیا رشته مدیریت آموزشی در تهران یا کرج یا اطراف انها قبول میشوم؟با تشکر

 10. سلام تبریک عرض مینمایم

 11. سلام
  آیا معدل اثر داده شده

 12. سلام
  ما که ترم آخر هستیم و معدل ترم ۶ را وارد کردیم آیا موقع انتخاب رشته باید معدل دیگه ای اعلام کنیم یا خیر؟؟
  در ضمن یه فرم پر کردیم که آموزش دانشگاه مهر و امضاش کرد (حاوی معدل ۶ ترم) اون فرم و باید چکارش کنیم؟؟

 13. سلام خسته نباشیدمن درازمون ارشد۹۲رتبه بدون سهمیه ام شده ۱۰۷۰ودوره کارشناسی پیام نور خواندم با معدل ۱۶/۲۴ایامیتونم به قبولی درارشد مشاوره دردانشگاه روزانه امیدوار باشم لطفا راهنمایی بفرماییدمنتظر جواب شماهستم ممنون

 14. با سلام، رشته ی آموزش زبان انگلیسی ، رتبه ام ۱۴۸۸ شده، آیا امکان قبولی من در دانشگاه غیر انتفاعی هست یا نه؟ ممنون

 15. با سلام، رشته ی آموزش زبان انگلیسی ، رتبه ام ۱۴۸۸ شده، آیا امکان قبولی من در دانشگاه غیر انتفاعی هست یا نه؟
  ممنون

 16. سلام رتبه ام در حقوق خصوصی ۵۱۹ شده بیرون از اصفهان نمیتونم تحصیل کنم شبانه اصفهان قبول میشم؟ لطفا حتما راهنمایی کنید

 17. با سلام. رشته من حسابداری بوده و رتبه ام ۳۴۲۸ شده و معدلم ۱۹٫۱۵ می باشد. آیا امکان قبولی در دانشگاه نوبت دوم را دارم؟

 18. با سلام من رشته بیماری شناسی گیاهی رتبه ۲۶۰ آوردم و معدلم ۱۷٫۵۰ هستش و تاثیر معدلم ۱۸٫۷۰ بنظرتون دانشگاه خوبی قبول میشم ممنون؟//؟

 19. سلام من رشته بیماری شناسی رتبه ۶۵۰ آوردم و معدلم ۱۵ و ۹ صدم هستش خواستم بدونم آیا دوره روزانه یا شبانه میتونم رشت قبول بشم یا نه؟امکانش هست آیا؟ممنون

 20. من میخوام ارشد دانشگاه علوم تحقیقات قبول شم رشته حسابداری
  واسه علوم تحقیات قزوین نمره کل ۵۵۴۲ نمره آخرین نفر ۵۸۲۱ رتبه من۱۴۴۵ رتبه آخرین نفر۶۸۹

  علوم تحقیقات همدان نمره کل۵۵۴۲ نمره آخرین نفر۵۶۲۰ رتبه من۷۳۲ رتبه آخرین نفر۵۸۱

  علوم تحقیقات زنجان نمره کل۵۵۴۲ نمره آخرین نفر۵۷۳۱ رتبه من۶۴۳ رتبه آخرین نفر۳۷۴

  علوم تحقیقات سمنان نمره کل من ۵۵۴۲ نمره کل آخرین نفر ۵۶۱۹ رتبه من ۶۵۱ رتبه آخرین نفر۵۳۰

  به نظرتون قبول میشم?

 21. سلام من در بیماری شناسی گیاهی رتبه ام ۳۷۳ هست روزانه یا شبانه قبول میشم .اگه میشم .کجاها لطفا راهنماییم کنید.ساکن تبریز

 22. سلام من با رتبه ۱۷۸ جنگلداری و معدل موثر ۳۹/۱۵ امکان داره روزانه قبول شم ؟ اگه امکانش هست کدوم شهرها ؟ لطفا” در مورد اولویت شهرها هم راهنمایی کنید. ممنوم .

 23. سلام. با رتبه ۱۷۰۰ فیزیک روزانه یا شبانه دانشگاه مازندران (بابلسر) امکان قبولی دارم؟

دیدگاهی بنویسید (ایمیل معتبر وارد کنید تا پاسخ آن را به ایمیلتان بفرستیم.)


1 + = 3