۴ بیمارستان توسط دانشگاه آزاد راه‌اندازی می‌شود/ برجسته‌سازی موضوع تقلب علمی سیاسی‌کاری بود

۴ بیمارستان توسط دانشگاه آزاد راه‌اندازی می‌شود/ برجسته‌سازی موضوع تقلب علمی سیاسی‌کاری بود

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد ضمن اشاره به راه اندازی ۴ بیمارستان جدید در تهران، تبریز، اردبیل و کازرون از امضای تفاهم نامه با وزارت بهداشت در راستای ایجاد تغییرات کلی در سطح علوم پزشکی در مناطق آمایشی توسعه علوم پزشکی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدعلی ابطحی، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد امروز(یکشنبه) در یک نشست خبری در خصوص تقلب‌های علمی و برخورد دانشگاه آزاد با متخلفان گفت: تقلب در همه کشورها وجود دارد و برجسته سازی این موضوع در ایران بیشتر در پی اراده های سیاسی بوده است.

وی اظهار کرد: پیش از انتشار گزارش نیچر و در سال گذشته دانشگاه آزاد کمیته اخلاق زیست پزشکی را ایجاد کرد.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد افزود: طی بررسی‌ها با دو مورد تخلف و یک مورد عدم رعایت اخلاق پزشکی برخوردیم و اعضای هیات علمی تا رسیدگی نهایی تعلیق شدند و یک دانشجو نیز اخراج شد.

ابطحی با بیان اینکه سرلوحه همه برنامه‌های دانشگاه آزاد ارتقای آموزش است که در این راستا اقدام به ارزیابی درونی از وضع موجود کردیم، گفت: یکی از چالش‌های ما کمبود هیات علمی، نبود دفاتر آموزش و کمبود مراکز توانمندسازی بود.

معاون علوم پزشکی دانشگاه ازاد اسلامی افزود: پی اچ دی رشته مهندسی بافت، رزیدنت داخلی، اقتصاد مدیریت دارو، فارموکولوژی، سم شناسی، نانوفناوری پزشکی و داروسازی سنتی را گرفتیم.

وی با بیان اینکه ۱۵ دانشکده پزشکی، پنج دانشکده دندانپزشکی و سه دانشکده داروسازی داریم و ۷۰ رشته کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ایجاد شده است، ادامه داد: در راستای همگرایی نسبت استاد به دانشجو تعداد دانشجویان ورودی را از ۲۹ هزار نفر در سال ۹۲ به ۸۵۰۰ نفر در سال ۹۳ تقلیل دادیم که این مسئله منجر به ارتقا آموزش شد به گونه ای که تعداد فارغ التحصیلان ۲٫۵ درصد در سال ۹۲ پس از اعتباربخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ۲۶ نفر در سال جاری ارتقا یافت.

ابطحی با تاکید بر اینکه با اجرای این الزامات اعتمادسازی سرمایه ای بین وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد شکل گرفت، توانمندسازی اعضای هیات علمی از طرق مختلف همچون آموزش های مجازی را مورد اشاره قرار داد و ارزیابی وضعیت واحدهای علوم پزشکی را از اولویت‌های دانشگاه آزاد عنوان کرد.

 وی همچنین با بیان اینکه اخذ دستیاری داخلی در سایه اعتمادسازی صورت گرفته بین وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اتفاق افتاد، به اعتباربخشی درمانی اشاره کرد و گفت: ۷ بیمارستان دانشگاه آزاد امسال توسط وزورت بهداشت درجه یک اعتباربخشی ملی را کسب کردند که با توجه به بروزرسانی اعتباربخشی‌ها به صورت سالانه، امیدواریم دو بیمارستان دیگر دانشگاه آزاد نیز سال آینده درجه یک عالی را کسب کنند.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد با اشاره به اعتباربخشی آموزشی نیز با بیان اینکه قسمت اول که مربوط به ارزشیابی درونی بود انجام شده و تا پایان اسفندماه چالشها برطرف خواهند شد، انجام ارزیابی بیرونی را طی شش ماهه اول سال ۹۶ عنوان کرد و از ارزشیابی چالش‌ها توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران و اصفهان خبر داد.

ابطحی همچینن با بیان اینکه پذیرش دانشجوی دستیاری پزشکی ادامه دارد، گفت: رشته‌های دستیاری اطفال، جراحی، زنان و زایمان و پزشکی پایه های اصلی آموزش علوم دکترای حرفه ای هستند که پیگیری این رشته‌ها در بیمارستان فرهیختگان انجام خواهد شد.

وی به بیمارستانهای جدید دانشگاه آزاد اشاره کرد و افزود: تاکنون ۵۵ میلیارد تومان اعتبار تجهیزات برای بیمارستان فرهیختگان در نظر گرفته شده است که  ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده و لیست تجهیزات برای ۲۵ میلیارد تومان دیگر نیز آماده شده است.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد ادامه داد: همچنین بیمارستان امام سجاد در تبریز یک ماه پیش تحویل موقت شد و بیمارستان اردبیل با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و بیمارستان کازرون با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز فعال خواهند شد. در مجموع در صورت اضافه شدن این چهار بیمارستان، تعداد بیمارستانهای دانشگاه آزاد به ۱۵ مورد خواهد رسید.

وی همچنین از امضای تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت در جهت ایجاد تغییرات کلی در سطح علوم پزشکی در مناطق آمایشی توسعه علوم پزشکی به وسیله دانشگاههای علوم پزشکی مناطق خبر داد و گفت: ۵۰ درصد از الزامات کاربردی هر رشته از اعضای هیات علمی دولت و ۵۰ درصد نیز از سوی خود دانشگاه آزاد استخدام خواهند شد. با این روند می‌توانیم رشته‌های بین رشته‌ای همچون مهندسی بافت را با مناطق آمایشی دایر کنیم.

انتهای پیام

Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *