نبود توازن بین عرضه و تقاضای تکنولوژی در کشور/برپایی دو رویداد ملی حوزه فناوری

نبود توازن بین عرضه و تقاضای تکنولوژی در کشور/برپایی دو رویداد ملی حوزه فناوری

به گزارش ایسنا، داریوش پورسراجیان امروز به مناسبت پانزدهمین سالگرد تاسیس پارک علم و فناوری یزد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پارک علم و فناوری یزد از جمله اولین پارکهای علم وفناوری کشور بود که در سال ۱۳۸۰ مجوز فعالیت گرفت و هم‌اکنون از جمله پارک‌های سطح اول کشور به حساب می‌آید.

وی با اشاره به این‌که از ابتدای تشکیل پارک علم و فناوری یزد تاکنون بیش از ۶۰۰ پرونده در رابطه با شرکت‌های مستقر در این مجموعه به ثبت رسیده است، گفت: در حال حاضر ۱۷۸ شرکت دانش‌بنیان در این مجموعه فعالیت می‌کنند که اشتغالزایی مستقیم یک‌هزار و ۴۸۰ نفر را فراهم آورده‌اند.

پورسراجیان خاطرنشان کرد: پارک‌های علم و فناوری با ارقامی در حدود یک دهم آنچه که برای ایجاد یک اشتغال پایدار نیاز است، اقدام به ایجاد فرصت‌های شغلی می‌کنند و این همان معنی اقتصاد مقاومتی است که محور آن از سوی مقام معظم رهبری مساله دانش‌بنیان بودن مطرح شده است، لذا انتظار پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت بیشتر مسؤولان است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و بودجه‌ای دولت علی‌رغم جهت‌گیری آن به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان، گفت: در چنین شرایطی تلاش ما ایجاد هم‌افزایی بین مجموعه‌ها و عناصر موجود در کشور برای رفع مشکلات کسب‌وکار از طریق این حوزه است.

وی در ادامه با بیان این‌که در این مدت بیش از ۱۰۰ مورد ثبت اختراع در این مجموعه روی داده است، اظهار کرد: ۲۰ درصد از این اختراعات بعدها در همین شرکت‌های دانش‌بنیان تجاری شده‌اند.

پورسراجیان با اشاره به این که پارک علم و فناوری یزد مبتکر و مؤسس اولین مرکز نوآوری کشور و همچنین اولین صندوق پژوهش و فناوری کشور در سال ۱۳۸۳ بوده است، گفت: در این مدت ۳۰۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق پژوهش و فناوری پارک در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته است.

وی در رابطه با حمایت‌های معمول پارک از شرکت‌های مستقر در پارک، خاطرنشان کرد: حمایت‌های پارک می‌تواند از مراحل بسیار اولیه یعنی خلق ایده حتی از سوی یک دانش‌آموز آغاز شود و تا مرحله تجاری‌سازی ایده‌ها در قالب شرکت‌های دانش بنیان اتفاق بیفتد.

به گفته‌ وی، معمولاً افراد صاحب ایده در ابتدا جذب مرکز نوآوری می‌شوند تا جسارت تبدیل ایده به محصول را کسب کنند و پس از آن نیز در قالب مراکز رشد، هسته‌هایی که توانایی تبدیل به شرکت را دارند، حمایت می‌شوند و در نهایت با کسب یکسری ویژگی‌ها در قالب شرکتی که حداقل تجاری‌سازی یک ایده را تجربه کرده است، فعالیت می‌کنند.

پورسراجیان در پاسخ به سؤالی در مورد برگزاری جشنواره ایده‌های برتر در قالب جشنواره ملی شتاب، تصریح کرد: جشنواره ملی شتاب که مخفف “شناسایی و توانمندسازی ایده‌های برگزیده” است، در واقع با تغییر رویکرد این جشنواره از ترغیب و تشویق جوانان خلاق و ایده پرداز و مهمتر از همه فرهنگ‌سازی و ترویج خلاقیت، نوآوری و ایده‌پردازی در میان مخاطبان به سمت توانمندسازی ایده‌های برگزیده در سطح ملی پیش رفته است و امسال پس از یازده دوره برگزاری، برای دومین سال در سطح ملی برگزار خواهد شد.

وی با بیان این‌که این رویداد حوزه فناوری ملی در آذرماه امسال و همزمان با هفته پژوهش و فناوری برگزار خواهد شد، اظهار کرد: خوشبختانه توفیقات و تجربیات گذشته باعث شده است که جشنواره شتاب با حمایت مدیران ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جمع برنامه‌های ثابت و سالانه هفته پژوهش و فناوری قرار گیرد و با توجه به تجارب موفق قبلی، مسؤولیت راهبری دبیرخانه دائمی جشنواره نیز به پارک علم و فناوری یزد سپرده شود.

به گفته‌ پورسراجیان،  در سال گذشته از دو هزار و ۵۰۰ ایده‌ راه یافته به جشنواره در مرحله‌ اول ۲۰۰ ایده و در مرحله دوم ۳۰ ایده منتخب قابل تجاری‌سازی شناخته شد و در نهایت نیز ۱۰ ایده‌ شاخص در جشنواره مورد تجلیل قرار گرفت.

وی به رویکرد ترویج دانش‌بنیان شدن صنعت کشور نیز اشاره و تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر توازنی بین عرضه و تقاضای تکنولوژی در کشور وجود ندارد؛ به نحوی که علی‌رغم این که عرضه حتی از سوی کشورهای خارجی وجود دارد ولی در موضوع تقاضا مشکل داریم و امیدواریم که مسؤولان اقتصادی حوزه صنعت به تحریک تقاضای فناوری نیز توجه داشته باشند، هر چند که عرضه تکنولوژی نیز می‌تواند به نوبه‌ خود موجب تقاضا شود.

رییس پارک علم و فناوری یزد راجع به معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری، گفت: بر طبق قانون شرکت‌های مستقر در پارک‌ها از تمام معافیت‌هایی که شرکت‌های صنعتی مستقر در مناطق ویژه اقتصادی برخودار هستند می‌توانند بهره‌مند شوند، ولی این در حالی است که در سال‌های اخیر برداشت‌های متفاوتی از قانون در زمینه معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان وجود داشته است.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته مرجع تشخیص فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک‌ها، مدیریت پارکهاست و به همین دلیل هم ورود دیگر نهادها در تشخیص، خلاف قانون است؛ لذا در همین راستا نیز آمارهای مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت‌ها هر ساله از سوی مدیریت پارک‌ها به مراجع قانونی اعلام می‌شود.

پورسراجیان با بیان این‌که میزان این معافیت‌ها به دلیل اقدام مستقیم برخی از شرکت‌ها در کسر معافیت، مطمئنا بیشتر از رقمی است که توسط پارک اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۱۱۸ میلیارد ریال از فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری یزد مشمول معافیت مالیاتی شده است.

رییس پارک علم و فناوری یزد در ادامه با اشاره به برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش‌آموزی به میزبانی یزد، تصریح کرد: هشتمین دوره مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش‌آموزی نیز برای دومین سال در سطح ملی برگزار می‌شود که تاکنون نیز ۹۵۵ نفر در قالب ۴۸۹ تیم از ۲۱ استان برای حضور در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با بیان این که این مسابقات چهار و پنجم آذرماه به همت پارک علم‌ و فناوری یزد، دانشگاه یزد، وزارت آموزش و پرورش و اداره کل تابعه در استان و با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و یونسکو در محل دانشگاه یزد برگزار خواهد شد، بیشترین ثبت‌نام شدگان را به ترتیب مربوط به استان‌های یزد، هرمزگان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، گلستان و کرمان ذکر کرد.

پورسراجیان با بیان این‌که مسابقات در ۱۸ رشته برگزار خواهد شد، از رشته‌های انیمیشن‌سازی، هوا و فضا و شبیه‌سازی فوتبالیست دو بعدی، به عنوان رشته‌های جدید این دوره یاد کرد.

به گفته‌ وی، این مسابقات، پلی از مهارت به سوی خلاقیت است و می‌تواند نقطه هدفی برای دانش‌آموزان به عنوان کارآفرینان آینده باشد و منجر به ترغیب دانش‌آموزان به عنوان کارآفرینان آینده شود. ضمن این‌که حضور خانواده‌ها نیز در بین دانش‌آموزان، منجر به اعتماد به نفس دوچندان آنها می‌شود.

انتهای پیام

Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *