اطلاعیه وزارت علوم در مورد دوره های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی

اطلاعیه وزارت علوم در مورد دوره های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی

تهران- ایرنا- وزارت علوم اعلام کرد: دانشگاه آزاد اسلامی صرفاً می تواند در رشته های نظری دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی واحد تهران مرکز نسبت به پذیرش دانشجو به شیوه الکترونیک (مجازی) اقدام کند.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، در این اطلاعیه آمده است؛ پیرو استعلام مکرر داوطلبان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی در واحد الکترونیک دانشگاه آزاد، این مرکز مجاز به پذیرش دانشجو به شیوه الکترونیک (مجازی) در رشته های نظری دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی در واحد تهران مرکز آن دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

*** تبیین وزارت علوم برای ارتقای بین المللی ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: براساس ابلاغ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، وزارت علوم باید ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر را به تراز بین المللی برساند که فرآیند انتخاب تعدادی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای اجرای این طرح در مراحل نهایی است تا وزارت علوم از این مراکز منتخب حمایت کند.
مجتبی شریعتی نیاسر در نشست اعضای کمیته اولیه نظارت و هماهنگی ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر افزود: بر اساس ابلاغ معاون اول رئیس جمهوری، تکالیف، وظایف و پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای تحقق اقتصاد مقاومتی مشخص شده است که وظیفه ارتقای دانشگاه ها در سطح بین المللی به معاونت آموزشی وزارت علوم محول شده و این معاونت نقشه راه و برنامه لازم را در این راستا تدوین کرده است.
وی افزود: ظرفیت و توانایی لازم برای ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه کشور به تراز بین المللی وجود دارد زیرا بر اساس رتبه بندی «شانگ های» دو دانشگاه یعنی دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و براساس رتبه بندی
«لایدن» نیز ۱۴ دانشگاه ایرانی در میان دانشگاه های برتر دنیا هستند.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: برای رسیدن به هدف تعیین شده باید رقابت پذیری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در سطح بین الملل بیشتر شود و این مراکز حضور موثرتری در معادلات بین المللی علم و دانش داشته باشند که در این راستا توجه به کیفیّت آموزشی و پژوهشی و تجهیز ساختارهای پژوهشی از جمله آزمایشگاه های علمی ضروری است.
شریعتی بیان کرد: شاخص های لازم برای ارتقای بین المللی دانشگاه ها انتخاب و ابلاغ شد و ۲۳ دانشگاه و ۱۶ پژوهشگاه آمادگی خودرا برای حضور در این برنامه اعلام کردند که پس از بررسی های نهایی اسامی دانشگاه های برگزیده وزارت علوم تا پایان آبان ماه اعلام خواهد شد.
وی تاکید کرد: برای اجرای این طرح ۱۰ سال زمان در نظر گرفته شده و سالانه ۴۰۰میلیون تومان اعتبار مالی نیاز است که در مقایسه با نتایج طرح، بودجه وزارت علوم و در مقایسه با کشورهای دیگر، هزینه زیادی نیست.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در راستای اجرای این طرح و در ۱۰ سال ، ۳۵۰۰ واحد فعال پژوهشی در قالب هسته های علمی، انجمن های علمی و قطب های علمی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی مجری طرح و دیگر موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور شکل خواهند گرفت تا ماموریت های مشخص پژوهشی را دنبال کنند.
شریعتی نیاسر افزود: برای اجرای این طرح باید دانشگاه ها و پژوهشگاه های مجری، ساختار چابک و کارآمدی ایجاد کنند، ردیف بودجه مستقلی در نظر بگیرند و مستمر بر اجرای طرح نظارت شود که در همین راستا به زودی کمیته ای با حضوربرجسته ترین نخبگان دانشگاهی تشکیل خواهد شد.
معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید برای اهمیت و مزایای این طرح گفت: در طول اجرای این طرح، دانشگاه ها و پژوهشگاه های منتخب خواهند توانست از محل قرار داد با بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات، تشکیل شرکت های دانش بنیان، فروش مالکیت فکری و پتنت و اجرای دوره های مشترک با دانشگاه های خارجی، درآمد اختصاصی خود را افزایش داده و از اتکا به بودجه دولت بکاهند.

** اقتصاد مقاومتی، کشور را در مقابل تنش ها و مشکلات حفظ می کند
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: دانشگاهی که می خواهد در سطح و تراز بین المللی باشد قطعا می تواند پروژه های بزرگ کشور را حل کند و در حل پروژه های اقتصادی ایفای نقش کند.
وحید احمدی در جلسه توجیهی ارتقای ۵ دانشگاه برتر و ۵ پژوهشگاه برتر به تراز بین المللی با بیان تاریخچه ای از شکل گیری بحث اقتصاد مقاومتی در وزارت علوم اظهار داشت: بحث اقتصاد مقاومتی در سال ۹۳ در وزارت علوم مطرح شد و پس از برگزاری جلسات متعدد در این خصوص، این وزارتخانه نخستین دستگاه در بین دستگاه های دولتی بود که برنامه اقتصاد مقاومتی مرتبط با آموزش عالی را ارائه کرد و در شورای عالی اقتصاد به تصویب رساند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه شورای اقتصاد مقاومتی، بخش توسعه نیروی انسانی دانشی را برعهده این وزارتخانه قرار داده تصریح کرد: چهار پروژه بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در جهت ارزش آفرینی و کارآفرینی، طراحی و پیاده سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت گرا کردن فعالیت های موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور، تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین المللی و طراحی الگوی تغییر و ارتقای دانشگاه ها در حل معضلات کلان دستگاه ها و بنگاه های اقتصادی کشور، نقش اساسی در اقتصاد مقاومتی دارد.
وی با بیان اینکه تفکر اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد دانش بنیان و فناوری است که بتواند کشور را در مقابل تنش ها، مشکلات و آسیب ها مصون نگه دارد و حرکت رو به جلو داشته باشد.
احمدی خاطرنشان کرد: دانشگاه کارآفرین، دانشگاهی است که افرادی را تربیت می کند که زایش کار دارند و این دانشگاه قطعا فردی را پرورش می دهد که می تواند آثار اقتصادی ایجاد کند.
وی در خصوص تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین المللی اظهار داشت: در این خصوص به مدلی نیاز داریم که بتوانیم در رتبه بندی های بین المللی به سطح بالاتر برویم.
فراهنگ**۹۱۵۷**۱۰۲۷**دریافت کننده: منصوره شوشتری**انتشاردهنده:​جواد دهقانی
Loading...
  • اطلاعیه انتقال دکتری به به علوم تحقیقات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *