تغییرات وزن آزمون دکتری 92 دانشگاه سراسری

افزایش سهم ۵۰ درصدی آزمون در پذیرش دانشجویان دکتری قطعی شد.
تهران- معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از تصویب نهایی افزایش سهم آزمون علمی در پذیرش دانشجویان دکتری و کاهش تاثیر مصاحبه در این فرآیند خبرداد.

آزمون دکتری ۹۲

معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

حسین نادری منش روز پنج شنبه در حاشیه گردهمایی روسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۱ ضریب مصاحبه دو و ضریب آزمون یک بود که با تصمیم گیری های اخیر در وزارت علوم ، سهم مصاحبه و آزمون علمی در پذیرش دانشجویان دکتری سال ۹۲ به میزان یکسان اعمال خواهد شد.
وی افزود: باتوجه به این که همه ساله در برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی ، نظر سنجی هایی از داوطبان انجام می شود و نقاط ضعف و قوت آزمون ها بررسی می شود امسال هم ممکن است تغییراتی در برگزاری آزمون دکتری ایجاد شود که در جریان آن برخی زیرمجموعه ها و زیر گروه های امتحانی تغییر کند.

 

آزمون زبان ملی

نادری منش در مورد برگزاری آزمون زبان انگلیسی استاندارد و جامع در کشور و جدا شدن درس زبان از آزمون نیمه متمرکز دکتری نیز توضیح داد: بحث هایی برای برگزاری آزمون ملی زبان خارجی توسط سازمان سنجش مطرح بوده و هست که نمره داوطلبان در این آزمون ملاک عمل قرار گیرد و درس زبان از آزمون دکتری حذف شود اما باتوجه به برگزاری آزمون آینده دکتری در اسفند ماه امسال به نظر نمی رسد فرصتی برای انجام این کار برای سال جاری باقی بماند.

Loading...
 • جلیل تقی پور نوبر
 • دانشگاه سراسری
2 comments on “تغییرات وزن آزمون دکتری 92 دانشگاه سراسری
 1. نظری گفت:

  با سلام.
  شرایط و نحوه بورس دکترا در داخل و خارج از کشور چیست
  آیا امسال نیز امکان ثبت نام برای بورس خارج از کشور وجود دارد. متشکرم

 2. جلیل تقی پور نوبر گفت:

  با سلام واحترام ضمن تشکر و قدردانی :
  1- (پیشنهاد) لطفا ً آزمون های علوم انسانی را همانند دستیار پزشکی کنید تا شائبه های مختلف برچیده شوند .
  2- (سئوال) آیا برای ثبت نام در مقطع دکتری در دانشگاههای پولی نیز باید در آزمون دکتری همان رشته شرکت کنیم ؟ یا با ارائه مدارک خواسته شده کافی است ، شروع به تحصیل کنیم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *