دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد وارد چرخه تولید ماهی ارگانیک شد

شهرکرد-ایرنا-نخستین استخر پرورش ماهی قزل آلای ارگانیک چهارمحال و بختیاری از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهره برداری شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت:برای تولید ارگانیک ماهی قزل آلا، استخر دو منظوره پرورش ماهی در مزرعه آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاه راه اندازی شده است.
به گزارش ایرنا، عبدالله قاسمی پیربلوطی روز دوشنبه در دیدار از این مزرعه افزود:این استخر تحقیقاتی با ظرفیت تولید ۲۰ هزار قطعه ماهی قزل آلای رنگین کمان بدون مصرف آنتی بیوتیک و هورمون های رشد، راه اندازی شده است.
به گفته وی،آب مصرفی برای پرورش این نوع ماهی سردابی در طول دوره ۱۰ ماهه، از چاه مزرعه آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه تأمین می شود و پس از مصرف آب خروجی استخر برای آبیاری تحت فشار ۵۵ هکتار از اراضی کشاورزی دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اظهار داشت:در طول این دوره،برای درمان بیماری های عفونی به ویژه استرپتوکوکوس و لاکتوکوکوس از ترکیبات طبیعی گیاهی، که تولید انبوه آن در پارک علم و فن آوری و مرکز رشد انجام شده، استفاده می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد یادآور شد:هم اکنون پرورش ماهی ارگانیک در این دانشگاه، با استقبال سایر پرورش دهنده های ماهی در چهارمحال و بختیاری مواجه شده است و قرار است دانشگاه در خصوص انتقال یافته های خود با پرورش دهندگان ماهی همکاری کند.
به گفته وی،مزرعه آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد واقع در رحمتیه دارای ۵۵ هکتار زمین کشاورزی زیر کشت انواع گیاهان زراعی و دارویی، یک حلقه چاه، گلخانه های مجهز و دیگر امکانات و تجهیزات مدرن کشاورزی است.
به گزارش ایرنا،دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهرکرد بیش از هشت هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دارد.
چهارمحال و بختیاری با تولید نزدیک به ۲۰ هزار تن ماهی قزل آلای رنگین کمانی،رتبه نخست تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص داده است.
۲۰۹۷


Loading...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *