از نوآوری و خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی غافل شده‌ایم

دبیرکل تشکل دانشجویی «اتفاق» گفت: جشنواره از باران تا رویش؛ نقطه عطفی برای الگوگیری‌های فرهنگی بود.

احسان طاهری، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز، گفت: پایه‌های بنیادین مجموعه دانشجویی «اتفاق» با این جرقه که یکی از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان، کارهای فکری و محتوایی است، شکل گرفت و با آغاز به کار یک نشریه قوی و قدرتمند با رویکرد دانشجوی نسل سوم انقلاب اسلامی و قشر خاکستری دانشگاه‌ها در سال ۹۰ شروع شد.

وی افزود: تلاش برای کار هدفمند و رعایت اصول کار حرفه‌ای و تخصصی از همان ابتدا دو اصلی بود که در این مجموعه به آن توجه داشتیم و دانشجو با حضور در این تشکل ضمن کسب تجربه در فعالیت‌های اجرایی بتواند اصول تخصصی قواعد خبری، گرافیکی و رسانه‌ای را نیز کسب کند.

طاهری با بیان این‌که این نشریه اولین نشریه‌ای است که در مقطع دانشجویی دارای شماره بین المللی نشریه ادواری(issn) است، یادآور شد: این نشریه در قطع روزنامه و تیراژ ۳۰۰۰ نسخه در ۳۱ استان کشور به صورت تنظیم گاهنامه، به دفاتر روابط عمومی، نهاد رهبری و بزرگترین تشکل هر دانشگاه ارسال می‌شود.

دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا با اشاره به بخش دیگری از فعالیت‌های این تشکل دانشجویی گفت: در سال ۹۱ ایده راه‌اندازی دومین رسانه اتفاق با عنوان رادیوی دانشجویی«اتفاق» به عنوان یکی از۱۰ رادیوی دانشجویی کشور رقم خورد تا در فرصت‌های کوتاه از میان دقیقه‌های مرده دانشجویان در زمان استراحتشان استفاده کرد و افکار، اندیشه‌ها و سبک زندگی ایرانی- اسلامی یک دانشجو را به آنها آموخت.

وی ادامه داد: در حال حاضر رادیو دانشجویی«اتفاق» به جایی رسیده که روزانه سه برنامه تولیدی در دست دارد و از طریق بلندگوهای دانشگاه پخش می‌شود و اجرای این برنامه مورد استقبال کم نظیر دانشجویان و مخاطبان قرار گرفته است؛ در واقع رادیو دانشجویی باعث تلطیف فضای دانشگاه و نشاط‌ افزایی در بین دانشجویان شده است.

طاهری تصریح کرد: راه‌اندازی یک شبکه تلویزیون داخلی از دیگر برنامه‌های تشکل دانشجویی «اتفاق» است و نخستین تلوزیون دانشجویی کشور ابتدا با مخاطب خاص برای یک دوره پخش موقت و سپس به صورت مخاطب عمومی و همگانی در دانشگاه به‌راه افتاد.

وی یادآور شد: با توسعه کار و افزایش حجم تولیدات رسانه‌ای و افزایش تعداد دانشجویان مشتاق و احساس نیاز به فضاهای تخصصی‌تر مجتمع رسانه‌ای دانشجویی«اتفاق» نیز در مجموعه دانشگاه احداث شد.

طاهری اظهار کرد: پاتوق گفت‌و‌گوی فرهنگی، جشنواره بازی‌های سنتی«اتفاق»، سلسله نشست‌های فکری و فرهنگی روشنا، چاپ نیازمندی‌های دانشجویی نشریه دانشجویی «اتفاق» و تأسیس دو کتابخانه تخصصی «فرهنگ و رسانه» و «زنان و خانواده» از دیگر فعالیت‌های تشکل دانشجویی«اتفاق» است.

وی افزود: افزایش اعضای این تشکل دانشجویی و عضو گیری دانشجویان فعال در دانشگاه از جمله اهداف این تشکل است که در حال حاضر ۱۵۰۰ دانشجوی دانشگاه آزاد شهرضا در این تشکل عضو هستند و حدود ۲۳۵ نفر نیز کادر اجرایی هستند.

طاهری گفت: گروه دانشجویی تشکل«اتفاق» برای ایجاد تعهد معنوی، هیئت مذهبی دانشجویی علمدار را تشکیل داده است که با حضور ۲۳۵ نفر اعضای اصلی تشکل و با استفاده از جلوه‌ها و نواهای خاص صوتی در ایام دهه محرم مراسم‌های ویژه اجرا می‌کند.

طاهری با بیان این‌که عمده فعالیت‌های این گروه دانشجویی رسانه‌ای است، خاطر نشان کرد: بیشتر مشکلات این تشکل ناشی از مقوله‌ی آزادی بیان است؛ چراکه تشکل دانشجویی«اتفاق» مستقل از همه جناح‌های سیاسی است اما به نوعی وابسته به دانشگاه است و به تبع آن دانشگاه انتظاراتی از این تشکل در درج و یا عدم درج خبر و بخشی از فعالیت‌های تشکل دارد.

وی تصریح کرد: در راستای تعامل بیشتر با دانشگاه ابتکاری انجام دادیم که با مسئولین دانشگاه و اعضای تشکل جلسات شورای مشورتی را در دانشگاه برگزار کنیم تا زمینه‌ای فراهم شود تا مسئولین نظرات و انتقادات خود را مستقیما بیان کنند.

طاهری افزود: مسئولین دانشگاه باید بدانند نشریات دانشجویی فرصتی برای آزادی بیان برای دانشجو است و دانشجو در این نشریات آزادی بیان را با همه قیدها و الزامات یاد خواهد گرفت.

وی نداشتن استقلال مالی را از دیگر مشکلات تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها دانست و گفت: تشکل دانشجویی «اتفاق» برای برطرف کردن بخشی از نیاز نشریه و فعالیت‌های تشکل نیازمندهای دانشجویان را در اصناف سطح شهر بررسی نمود و تبلیغات این اصناف در نشریه انجام داده شد و بخشی از نیاز تشکل برطرف شد؛ در واقع سعی کردیم از این طریق تا حدودی مستقل باشیم.

طاهری اظهار کرد: متأسفانه برخی از گروه‌ها و تشکل‌ها فعالیت‌ها را به صورت فردی انجام می‌دهند اما این کار در دراز مدت نتیجه‌ای نخواهد داشت بلکه برای مستمر بودن فعالیت‌ها و نتیجه‌بخش‌بودن آن باید فعالیت را به‌صورت تشکیلاتی انجام داد و کادر سازی نمود و لازمه‌ این کار آموزش مدیریت فرهنگی و رسانه‌ای به مسئولین است که در این زمینه گروه تشکل در پنج دانشگاه کارگاه‌های آموزشی تولید نشریات دانشجویی را برگزار کرده است.

وی افزود: برگزاری جشنواره «از باران تا رویش» واقعا نیاز به جسارت داشت؛ چراکه نوآوری و خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی بسیار مورد غفلت واقع شده‌است و همچنین در حال حاضر در دانشگاه‌ها با یک فضای رکود فرهنگی مواجه هستیم.

طاهری یادآور شد: این جشنواره می‌تواند به عنوان مرکزی برای الگوگیری‌های فرهنگی قرار بگیرد و همچنین به فعالان در عرصه فرهنگی الگو بدهد و با برگزاری چنین جشنوا‌ره‌هایی زمینه‌ای فراهم می‌شود تا دانشجویان بتوانند نوآوری‌های فعالیتهای خود را با دیگر نوآوری‌ها مقایسه کنند و بتواند معایب و نواقص خود را بررسی کنند.

دبیر کل تشکل دانشجوی اتفاق در پایان گفت: این جشنواره فرصت مناسبی برای ارتباط‌گیری فعالین فرهنگی بود و می‌توان از طریق این جشنواره شبکه‌ای از فعالین فرهنگی را در کشور ایجاد کرد؛ چراکه در این جشنواره دانشجویان نوآور از سراسر کشور حضور داشتند به طوری که در اختتامیه این جشنواره افراد زیادی ابراز همکاری با تشکل دانشجویی«اتفاق» نمودند.

انتهای پیام

Loading...
  • نوآوری اعتکاف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *